👋 Novi kupac? Registruj se i ostvari dodatnih 10% popusta na prvu kupovinu! Otvori nalog i uštedi

🚚 Besplatna dostava za narudžbe iznad 100 KM! Naruči sada i uštedi na troškovima isporuke.

Uobičajeni problemi s automobilom i kako da ih riješite

Kvarovi se nerijetko dešavaju bez prethodnog upozorenja

Koliko god svoj automobil poznavali „u dušu“, uvijek postoji mogućnost da nam užitak za volanom presjedne zbog nekakvog problema. Kvarovi se nerijetko dešavaju bez prethodnog upozorenja, kada se čini da je s automobilom sve u najboljem redu. Tako ćete jednog dana krenuti na posao ili na put, a automobil se odjednom neće moći pokrenuti, pojavit će se čudni zvuci ili će lampice upozorenja na instrument tabli započeti svjetlosni šou.

Automobili su izuzetno složene mašine koje se sastoje od više od 30.000 pojedinačnih komponenti – od sitnih šarafa do složenih sistema poput motora i mjenjača. Upravo zbog te složenosti, dešava se da, čak i uz redovno servisiranje, neki problem ostane neprimijećen i kasnije dovede do kvara baš onda kada to najmanje očekujemo.

Takva iznenađenja uglavnom nastaju kao posljedica skrivenih oštećenja koja se postepeno pogoršavaju tokom vremena – na primjer, istrošenih dijelova, neprimjetnih curenja ili sitnih kvarova na električnim i elektronskim instalacijama. Čak i ako automobil redovno održavamo, određeni problemi, poput oslabljenog akumulatora, neispravnog senzora, pokvarenog releja ili alternatora, mogu se pojaviti iznenada – kao „grom iz vedra neba“ – i ostaviti vozača da se suočava sa skupim popravkama, šlepanjem i drugim logističkim komplikacijama.

Osnovno pravilo: ne odlažite popravke

Oštećenja dijelova i njihovih komponenti obično se pogoršavaju, što znači da briga o manjim, jeftinim popravcima danas može uštedjeti pravo bogatstvo u budućnosti. Osim toga, održavanje automobila u dobrom stanju je važan dio brige o sigurnosti svih učesnika u saobraćaju i jedini način da se produži vijek automobila.

Ako ste upoznati s najčešćim problemima koje vam vaše vozilo može prirediti, možete se na vrijeme pripremiti i poduzeti sve neophodne korake kako biste ih spriječili ili brzo riješili kada se pojave. Određene osnovne popravke moguće je obaviti samostalno, dok će za neke ipak biti potrebna stručna pomoć mehaničara.

Ima problema koji će se neminovno javljati, bez obzira na tip, marku ili model automobila, kvalitet izrade ili redovno servisiranje. Kako vrijeme prolazi, prirodno je da se pojavljuju uobičajeni znaci starenja vozila – najčešće su to manji kvarovi koji se mogu lako i povoljno otkloniti. Međutim, ako ti problemi prerastu u veće kvarove, to može biti signal da je došlo vrijeme da razmislite o prodaji svog automobila.

Česti jednostavni i ne tako jednostavni kvarovi

U najčešće probleme i intervencije na automobilima ubrajaju se sljedeće:

  • Istrošene gume. Životni vijek guma se produžava pravilnim napuhavanjem, ali će se one na kraju ipak istrošiti i bit će neophodno zamijeniti ih novim.
    Pročitajte više: Sistem ovjesa i gume: garant sigurne vožnje.
  • Zamjena ulja. Sve tekućine u automobilu imaju ograničen vijek trajanja. Zbog stalne eksploatacije ulje za motor (mjenjač, servo uređaj, kočnice…) vremenom će se zaprljati i izgubiti radna svojstva. Redovno mijenjanje ulja je od vitalnog značaja za dobar rad automobila.
    Pročitajte više: Zašto treba mijenjati ulje u motoru.
  • Zamjena zračnog filtera. Motoru je neophodan čist zrak da bi ostvario maksimalnu efikasnost. Filter za zrak, kao i drugi filteri o kojima trebate razmišljati, u nekom trenutku će se toliko zaprljati da će ga biti neophodno zamijeniti. Uobičajeno je da se filter zraka mijenja skupa s uljem (najčešće tokom malog servisa).
    Pročitajte više: Razmišljate li o filterima.
  • Prednja svjetla i stražnja svjetla. Iako su sijalice u svjetlima dizajnirane tako da traju dugo, prije ili kasnije će pregoriti. Pored toga, u saobraćajnim nezgodama mogu se oštetiti plastična kućišta, koja u tom slučaju također treba promijeniti (ako to ne učinite, prva patrola saobraćajne policije na koju naiđete ljubazno će vas podsjetiti da to uradite).
    Pročitajte više: Sve o sistemu za osvjetljenje.
  • Tekućine: Pored motornog ulja, u automobilu cirkuliraju i druge važne tekućine koje osiguravaju pravilno funkcioniranje osjetljivih dijelova. Redovna provjera i periodična zamjena tih tekućina predstavljaju još jedan neophodan korak u savjesnom održavanju vozila.
    Pročitajte više: Tekućine u automobilu.
  • Stakla: Iako automobilsko staklo izgleda isto kao bilo koja druga vrsta stakla, ono funkcionira sasvim drugačije. Radi očuvanja strukture vozila i sigurnosti putnika, u automobilima se koriste dva osnovna tipa sigurnosnog stakla: laminirano (lijepljeno) sigurnosno staklo i kaljeno sigurnosno staklo. Strukturna vitalnost stakala je od ključnog značaja za sigurnu vožnju.
    Pročitajte više: Sve o automobilskim staklima.
  • Brave: Na njih obično pomislimo tek kada otkažu poslušnost. Brave na vratima su izložene prljavštini, vlazi, prašini i drugim nepovoljnim atmosferskim prilikama (ekstremne vrućine i hladnoće) koje im itekako štete. Zbog toga treba redovno i temeljito čistiti brave na vratima i dostupne komponente unutar njih.
    Pročitajte više: Auto-brave, sigurnost u prvom planu.

Veći problemi s automobilom zahtijevaju intervenciju obučenog osoblja

Drugi problemi s automobilom su veći i zahtijevaju intervenciju obučenog osoblja:

  • Mjenjač: Mjenjač ima stotine pokretnih dijelova, kao i mnoštvo elektronskih senzora. Ako se ne kontroliraju, problemi s prijenosom mogu veoma brzo eskalirati od „čudne buke“ do „veoma skupog problema“. No, ako na vrijeme prepoznate znakove mjenjača koji se „razbolijeva“, možete početi sa servisiranjem prije nego što to postane veći problem.
    Više informacija: Šta treba znati o mjenjaču.
  • Kvačilo: Kao i većina auto-dijelova, kvačilo je potrošni element koji se povremeno mora zamijeniti. Habanje spojnice potiče od ponavljanog trenja između frikcijskog sloja na lameli, potisne ploče i zamajca. Na ubrzano propadanje kvačila najviše utiče tehnika vožnje koja se zasniva na prekomjernoj upotrebi kvačila.
  • Kočnice: Kočnice ne traju vječno jer se vremenom troše i zato zahtijevaju redovnu kontrolu, najmanje jednom godišnje na tehničkom pregledu. Pogrešno je dozvoliti da se kočnice istroše do nivoa da metal pritišće na metal, jer u tom slučaju zamjena kočionog doboša ili rotora može biti prilično skupa. Zato kočnice treba pregledati čim se uoče bilo kakvi znaci istrošenosti.
    Više informacija: Šta treba znati o diskovima i pločicama i Kočnica glavu čuva.
  • Veliki servis: Pitanje zupčastog remena ili lanca obično se poteže prilikom velikog servisa i kupovine polovnog automobila. Kako su u pitanju komponente od vitalnog značaja za pravilno funkcioniranje motora i njegovih komponenti, o njima treba itekako voditi računa.

Ne tako česti i neočekivani kvarovi

Problemi s kočnicama ili neispravnim senzorima svrstavaju se u red najčešćih izazova s kojim se vozači svakodnevno suočavaju. Neispravni električni i elektronski dijelovi su često označeni indikatorom upozorenja na instrument tabli. Kako se manifestiraju i rješavaju kvarovi u vezi s anlaserom, akumulatorom, alternatorom, svjećicama, gumama, kočnicama, hladnjakom, mjenjačem, sistemom ispušnih plinova i drugim komponentama pročitajte u serijalu o najčešćim problemima s automobilom (prvi dio i drugi dio).

Kada je riječ o neočekivanim problemima, vozači trebaju biti spremni na sve, od manjih neprijatnosti, kao što su ispuhana guma ili ispražnjen akumulator, do većih defekata, kao što su kvarovi motora ili mjenjača. Uobičajeni znaci predstojećih problema obuhvataju čudne zvukove, upozorenja na instrument tabli, gubitak snage ili poteškoće s upravljanjem. Tim problemima smo se pozabavili u tekstu o Neočekivanim problemima s automobilom.

Dosta toga se može naučiti iz iskustva drugih kolega vozača koji svoja iskustva rado dijele s drugim korisnicima interneta. Toj problematici smo posvetili seriju tekstova „Da te pitam“ koja se odnosi na vozačke nedoumice i broji čak pet priloga (dio 1, 2, 3, 4 i 5).

Mnogi kvarovi i poteškoće u vezi s automobilskim dijelovima vezuju se za određena godišnja doba

Sezonski problemi

Mnogi kvarovi i poteškoće u vezi s automobilskim dijelovima vezuju se za određena godišnja doba, odnosno specifične atmosferske prilike, od užarenih ljeta do vlažnih i hladnih zima. Tako se u ljetne probleme s automobilom obično svrstavaju problemi s hladnjakom i termostatom, odnosno sistemom za hlađenje motora. Pročitajte više o tome koje su to vozačke muke na vrućem asfaltu. Također, priprema automobila za zimu zahtijeva dobro planiranje i temeljan pregled automobila.

Savjetujemo da pogledate i sljedeće tekstove na temu sezonskog održavanja vozila:

Ostavite komentar

Trebate pomoć, preporuku ili savjet?

https://www.autohub.ba/images/uploaded/treba-vam-pomoc_1000.jpeg

Konsultirajte se i naručite telefonom

Zatražite personaliziranu ponudu
Tim stručnih konsultanata će vam veoma rado pomoći da napravite pravi izbor za svoje vozilo. Naše dugogodišnje iskustvo u prodaji auto dijelova pomoći će vam da riješite sve dileme.
Nazovite nas svakog radnog dana
od 8:00 do 18:00 i subotom od 8:00 do 16:00.
Svi automobilski dijelovi na jednom mjestu: amortizeri, filteri, plivajući zamajac, motorna ulja, set kvačila, letva volana, alternator i drugi rezervni dijelovi za vaš automobil. Savremena internetska prodavnica automobilskih dijelova, alata i opreme nudi najširi dijapazon dijelova i cijena kroz efikasno pretraživanje najboljih rezervnih dijelova za vašeg četvorotočkaša, po pristupačnim cijenama, uz besplatnu isporuku. Na pravom ste mjestu!