Ljeto je uveliko za nama i ako ne računamo nekoliko toplih dana koje nam meteorolozi obećavaju tokom miholjskog ljeta, oštar jesenji zrak uskoro će najaviti hladnije dane. Oktobar je mjesec kao stvoren za pripremu vozila za izazove predstojeće zime, pa nije naodmet podsjetiti se najvažnijih koraka u održavanju klasičnih i električnih vozila na prijelazu između toplog i hladnog dijela godine.
Redovno održavanje tradicionalnih i električnih automobila iziskuje drugačiji pristup zbog različitih konstrukcijskih rješenja u njihovim pogonskim elementima i mehaničkim komponentama. Tradicionalna vozila s motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem oslanjaju se na veoma složene sisteme koji zahtijevaju redovno održavanje, dok električna vozila imaju manje pokretnih dijelova i pojednostavljene sisteme, što rezultira jednostavnijim održavanjem. Na primjer, automobili na fosilna goriva zahtijevaju redovnu zamjenu ulja i održavanje brojnih komponenti motora, kao i širok spektar ulja i tekućina i filtera, dok je električnim vozilima potrebno tek minimalno održavanje, obično povezano s hlađenjem baterije i kočenjem.
Električna vozila osiguravaju i duži vijek kočionih pločica i diskova u poređenju s klasičnim automobilima. Jednostavnija konstrukcija mjenjača, nedostatak sistema ispušnih plinova i sistema za dovod goriva dodatno olakšavaju život vlasnicima električnih automobila. Ukratko, električna vozila iziskuju manje održavanja od automobila koje pogone motori s unutrašnjim sagorijevanjem. S druge strane, vlasnici električnih vozila i dalje moraju obratiti pažnju na stanje baterije, kočionog sistema i opreme za punjenje.
Razmotrimo detaljnije preporučene korake u pripremi automobila za jesen i zimu.
Klasični automobili
U najčešće savjete za redovno održavanje i pripremu vozila za jesenje i zimske uslove vožnje ubrajaju se sljedeći.
- Provjera akumulatora. Pregledajte ima li korozije na terminalima, provjerite napon (trebao bi biti oko 12,6 volti kada je akumulator potpuno napunjen), a ako je baterija starija od tri godine, testiranje obavite u servisu zbog mogućih skrivenih kvarova.
- Pregled guma. Gume su prva linija odbrane u zimskim uslovima. Kako temperatura pada, tako se smanjuje i pritisak zraka u gumama, pa ih po potrebi napumpajte. Prekontrolirajte i dubinu gaznog sloja: za zimske gume ona iznosi minimalno 4 mm.
- Kontrola tekućina. Tekućine u automobilu su neophodne za pravilno funkcioniranje njegovih komponenti, a po hladnom vremenu neke zahtijevaju posebnu pažnju:
- Rashladna tekućina: Provjerite je li smjesa rashladne tekućine/antifriza u odgovarajućem omjeru kako biste spriječili smrzavanje u zimskim uslovima (naročito ako ste tokom ljeta dodavali pretežno destiliranu vodu). To možete provjeriti jednostavnim testerom antifriza ili u najbližem servisu.
- Motorno ulje: Razmislite o prelasku na zimsko ulje, koje lakše teče na niskim temperaturama, posebno ako živite u veoma hladnom području.
- Tekućina za pranje vjetrobranskog stakla: Nikako ne zaboravite da ljetnu tekućinu za pranje vjetrobranskog stakla zamijenite zimskom, otpornom na smrzavanje.
- Provjera kočnica. Zimsko vrijeme zahtijeva besprijekorne kočnice! Provjerite kočione pločice, diskove i ulje za kočnice prije prvog snijega. Ako kočnice škripe, cvile ili ne funkcioniraju kako treba, posjetite servis.
- Testiranje grijanja. Sistem za grijanje će vam tokom zimskih mjeseci biti omiljeni dio automobila, pa svakako provjerite funkcionira li sve kako treba kada je protok toplog zraka u pitanju.
- Zamjena metlica brisača. Česte promjene temperature, obilne padavine i krupne čestice prljavštine nemaju milosti prema metlicama brisača i zato ćete ih morati mijenjati najmanje dvaput godišnje. Razmislite i o zimskim metlicama, koje su dizajnirane tako da se efikasnije nose s naslagama snijega i leda.
- Kontrola svjetala. Provjerite rade li komponente sistema za osvjetljenje – farovi, maglenke, stražnja svjetla, kočiona svjetla i pokazivači smjera – ispravno. Ako su neke sijalice zatamnjene ili su pregorjele, odmah ih zamijenite.
- Priprema kompleta za hitne slučajeve. Ako često boravite na putu van naseljenog mjesta, bilo bi zgodno da pri ruci uvijek imate sitnice koje će vam pomoći da lakše prebrodite hitne situacije. Među osnovne dijelove spadaju kablovi za paljenje, baterijska lampa, deke ili topla odjeća, mala lopata za snijeg i strugač za led, komplet prve pomoći, reflektirajući trokutovi i drugi elementi obavezne opreme.
- Provjera remena i crijeva. Pri hladnim temperaturama gumene komponente kao što su remeni i crijeva mogu postati naročito krte. Pregledajte ima li znakova habanja ili curenja i zamijenite sve što na oko izgleda dotrajalo.
- Pregledajte ispušni sistem. Sa zatvorenim prozorima i uključenim grijačem povećava se rizik od nakupljanja ugljen-monoksida u kabini, naročito ako u ispušnom sistemu ima oštećenih i dotrajalih dijelova.
Električni automobili
Iako održavanje hibridnog ili električnog vozila uopćeno zahtijeva manje truda u poređenju s tradicionalnim vozilima, rutinsko održavanje je itekako potrebno, naročito uoči zime. Blagovremena provjera osigurat će optimalne performanse vozila, produžiti vijek baterije i poboljšati sigurnost tokom hladnijih mjeseci.
- Zdravlje baterije. Baterija je srce električnog automobila i dok relativno blage jesenje temperature ne utiču mnogo na njene performanse, tokom hladnih dana situacija se može potpuno promijeniti. Niske temperature zraka mogu uticati na autonomiju i smanjiti realan domet. Neka električna vozila nude funkciju prethodnog kondicioniranja baterije koja pomaže u optimizaciji performansi baterije tokom hladnijeg vremena. Provjerite znate li kako da aktivirate ili zakažete tu funkciju kroz opcije za podešavanja.
- Gume. Električna vozila su često teža od automobila sa SUS motorima zbog glomaznih baterija, što predstavlja dodatno opterećenje za gume. Konsultirajte upute proizvođača u vezi s preporučenim pritiscima i pratite savjete za održavanje guma kod klasičnih automobila.
- Sistem grijanja i klima-uređaja. Ispravnost sistema za grijanje kabine, sjedišta i volana, odnosno kontrole klima-uređaja u električnim vozilima naročito je važna, jer ti elementi bitno utiču na performanse baterije, a time i domet vozila.
- Sistem punjenja. Jesen je pravo vrijeme da provjerite je li sistem za punjenje baterije u optimalnom stanju. Provjerite kablove za punjenje i pregledajte ima li na njima znakova habanja ili oštećenja. Pregledajte jesu li priključci čisti i ima li na njima nečistoća koje bi mogle ometati punjenje. Ako automobil parkirate napolju, razmislite o postavljanju poklopca za priključak za punjenje kako biste ga zaštitili od snijega, leda i krupnih nečistoća.
- Sistem hlađenja. Električna i hibridna vozila imaju sisteme za hlađenje koji reguliraju temperaturu baterije i elektromotora. Jesen je dobro vrijeme da provjerite nivoe rashladne tekućine u sistemu za hlađenje baterije. Nizak nivo rashladne tekućine može uzrokovati pregrijavanje baterije, što ima izuzetno štetan uticaj na performanse i životni vijek baterije. Pregledajte i ima li curenja u sistemu za hlađenje.
- Kočnice. Hibridna i električna vozila koriste sisteme regenerativnog kočenja da povrate dio električne energije i dopune bateriju. Iako ti sistemi obično smanjuju habanje komponenti kočionog sistema, i dalje je važno da ih redovno pregledate, posebno na prelasku u zimski režim vožnje. Ne zaboravite provjeriti nivo i kvalitet kočione tekućine jer ona tokom vremena može apsorbirati vlagu koja joj umanjuje performanse.
- Ažuriranje softvera. Hibridna i električna vozila često dobijaju ažuriranja softvera kojim se poboljšavaju efikasnost, domet i ukupne performanse sistema. Ta ažuriranja uključuju i poboljšanja za zimske uslove vožnje, kao što su bolje upravljanje baterijom i funkcije za uštedu energije. Zato provjerite ima li dostupnih ažuriranja ili omogućite automatska ažuriranja sistema.
* * *
Sve u svemu, ako odvojite nekoliko dana u oktobru da prekontrolirate osnovne stavke za sezonsko održavanje, osigurat ćete mirnu zimu na četiri točka i potencijalno uštedjeti priličnu količinu novca za popravak (ne)potrebnih kvarova.
Ne zaboravite brisače
Dok u sklopu „visinskih priprema“ za zimu najviše pažnje poklanjamo gumama i akumulatorima, sistem za pranje vjetrobranskog stakla često bude zanemaren, iako su njegove komponente podjednako važne za sigurnu vožnju. Zašto biste trebali provjeravati i održavati brisače i tekućine za čišćenje stakla prije nego što dođe zima?
- Dobra vidljivost. Ispravni brisači i pun rezervoar tekućine za pranje su ključni za zaštitu vjetrobranskog stakla od snijega, leda i soli na putu. Nove metlice brisača i adekvatno formulirana tekućina za pranje stakla neizostavne su stavke na spisku novih dijelova za jesenje održavanje.
- Sprečavanje oštećenja vjetrobranskog stakla. Korištenje brisača bez dovoljno tekućine za pranje može dovesti do suhog brisanja, pri čemu metlice stružu po staklu bez podmazivanja. To može izazvati ogrebotine ili pukotine na vjetrobranskom staklu, posebno ako na površini ima leda ili pijeska. Pored toga, mala ogrebotina na staklu uslijed naizmjeničnog smrzavanja i topljenja leda u njima se može lako pretvoriti u veću pukotinu koja ugrožava strukturni integritet stakla.
- Sprečavanje smrzavanja. Zimska tekućina za pranje je formulirana tako da odoli smrzavanju čak i po ekstremno hladnom vremenu. Međutim, u tom slučaju treba biti oprezan zbog mogućnosti da se tanak sloj vodene pare uz staklo djelimično zamrzne neposredno nakon nanošenja tekućine na staklo. Adekvatno grijanje kabine uz usmjeravanje toplog zraka na staklo može spriječiti taj problem.
- Sprečavanje kvarova brisača. Provjerite jesu li metlice brisača popucale ili previše krute i nesavitljive kako biste smanjili opterećenje motora brisača i spriječili skuplje kvarove.