Amortizeri igraju ključnu ulogu u osiguravanju bezbjedne i udobne vožnje. Iako su mnogi vozači svjesni činjenice da je amortizacija jedna od najvažnijih funkcija automobila, razumijevanje kako ona funkcionira i zbog čega treba redovno voditi računa o stanju svih njenih komponenti od ključnog je značaja za svakog vlasnika automobila. Osnovna uloga sistema za amortizaciju u ovom kompleksnom sklopu je da održava stalni kontakt točkova s podlogom, kako se vozilo ne bi zanosilo u vožnji, bez obzira na kvalitet i stanje guma, odnosno uslove koji vladaju na cesti.
Kada motor radi na optimalnoj temperaturi, gorivo sagorijeva efikasnije, smanjuje se njegova potrošnja, kao i emisija štetnih plinova, što je u skladu sa sve istaknutijim principima ekološke vožnje. Adekvatnim hlađenjem sprečavaju se i neugodne posljedice pregrijavanja i termički stres na brojnim dijelovima motora. Redovno održavanje hladnjaka, uključujući ispiranje i dopunjavanje rashladne tekućine, ključno je da bi se osigurala njegova kontinuirana efikasnost.
Ekološka vožnja -ponedjeljak, 17. februar 2025. Dok se s „globalnog zagrijavanja“ sigurnim koracima krećemo ka „globalnom ključanju“, smanjenje nepovoljnog uticaja saobraćaja na životnu sredinu sve više okupira pažnju ekologa sa svih meridijana. Globalni statistički pokazatelji označili su transportni i putnički saobraćaj kao sektor koji najviše doprinosi emisiji ugljen-dioksida. Tokom prošle godine, na prevozna sredstva s pogonom na fosilna goriva otpadalo je gotovo 35% ukupne emisije plinova staklene bašte, što je povećanje od skoro 4% u odnosu na prethodnu godinu. Zato je sada, više nego ikada ranije, relevantnost ekološke vožnje postala očigledna.
Automehaničarski zanat, kao uostalom i mnoge druge djelatnosti, s dolaskom novog digitalnog doba dobija novi zamah. Servisiranje vozila, kao jedna od najvažnijih grana automobilske industrije, doživljava značajnu transformaciju uslovljenu tehnološkim napretkom. Kako automobili postaju sofisticiraniji, tako se usložnjavaju i oprema i tehnike koje se primjenjuju u servisiranju. Moderni autoservisi sve više koriste prednosti revolucionarnih tehnologija koje popravke vozila čine efikasnijim, tačnijim i sigurnijim. Sa svim tim unapređenjima, računarski vođenim uređajima i modernim softverom, auto-radionice sve više liče na IT kompanije, u kojima se sav posao završava „na dugme”.
Putovanje automobilom danas je lakše i sigurnije nego ikad. Od prvih automobila s pogonom na vodenu paru, preko benzinskih, električnih i hibridnih, pa sve do autonomnih vozila, sigurnosne funkcije u automobilima igraju najvažniju ulogu u smanjenju nekada izuzetno velikog broja povreda i materijalnih šteta koje su nastale kao rezultat automobilskih nezgoda. Iako se sudari i dalje događaju, rizik od teških povreda daleko je manji nego što je bio, jer auto industrija neprestano radi na poboljšavanju efikasnosti postojećih sigurnosnih mehanizama, kao i na razvoju i testiranju novih ideja. Evolucija sigurnosnih karakteristika automobila je značajan aspekt automobilske industrije, vođen tehnološkim napretkom, rastućom sviješću o sigurnosnim pitanjima i odgovarajućim regulatornim zahtjevima.
Planirate li kupiti stari automobil ili već imate jedan koji tavori u nekoj garaži i nije pokrenut godinama? Ako odmah sjednete za volan i nadate se da će sve funkcionirati kako treba kada okrenete ključ, vjerovatno pravite kardinalnu grešku. Kao i na čovjeku koji ne pamti kada je posljednji put potrčao za loptom ili podigao nešto teže od kašike, dugogodišnja neaktivnost ostavit će traga i na automobilu, posebno ako je tokom stajanja bio lišen odgovarajuće njege i održavanja. Činjenica da je motor automobila konstruiran tako da bude u redovnom pogonu znači samo jedno: što duže stoji u mjestu, više će problema imati prilikom ponovnog pokretanja.
Vozači često žele saznati više o svojim automobilima iz različitih razloga, praktičnih, sigurnosnih i ličnih. Poznavanje osnova automehanike pomaže vozačima da pravilno održavaju svoja vozila, čime im produžavaju životni vijek i smanjuju vjerovatnoću kvarova. Pored toga, znanje o osnovnim popravcima omogućava im da samostalno obavljaju neke zadatke, štedeći novac na naknadama za rad mehaničara, ali i da donose informirane odluke kada su u pitanju nabavke dijelova, popravci i usluge. U novom nastavku priče o vozačkim nedoumicama prenosimo odgovore na neka od najčešćih pitanja iz „majstorskih radionica” na internetu.
Mnogi ljudi gaje sumnje kada biraju između benzinskih i dizelskih automobila, najčešće zbog nesigurnosti u vezi s troškovima, performansama, uticajem na životnu sredinu i ličnim sklonostima. U uporednim analizama najčešće se obraća pažnja na potrošnju goriva, početne troškove i preprodajnu vrijednost, cijenu redovnog održavanja, zakonske propise u vezi sa standardima emisije štetnih materija, uticaj na životnu sredinu... U ovom tekstu ćemo pokušati ukazati na neke najvažnije razlike, prednosti i mane automobila s benzinskim, odnosno dizelskim agregatima.
Smisao redovnog održavanja automobila sasvim je jasan: vodeći računa o vozilu produžavamo njegov vijek i zadržavamo tržišnu vrijednost. Odgovorno vlasništvo u tom smislu nije ništa drugo do zdravorazumsko razmišljanje kojim se većina vozača svakodnevno dosljedno rukovodi. S druge strane, ponekad usvajamo neke nepoželjne radnje koje poduzimamo nesvjesni rizika po vitalnost automobila. Te stvari u početku mogu izgledati sasvim bezopasno, ali na duže staze mogu zadati velike glavobolje. Zato izdvajamo nekoliko uobičajenih grešaka koje će sigurno skratiti vijek vašem automobilu.
Pregled automobila prije zime -ponedjeljak, 6. januar 2025. Priprema za vožnju u zimskim uslovima od velikog je značaja za održavanje svakog vozila, bez obzira na njegovu starost ili namjenu. Suprotno uvriježenom mišljenju, da bismo osigurali bezbjednost i optimalne performanse automobila tokom najhladnijeg godišnjeg doba nije nam potrebno mnogo novca ili vremena, dok korist u tom slučaju višestruko premašuje uloženi trud.